Miód towarzyszy człowiekowi od zawsze, nie tylko jako naturalny produkt żywnościowy. Jest jeszcze inna dziedzina, w której odgrywa ogromną rolę – pielęgnacja ciała. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają naturalne kosmetyki z miodem. My również zauważmy tą tendencję. Mamy co raz więcej zapytań o miód do kosmetyków. Coraz więcej firm proponuje kosmetyki z ekstraktami miodu. Nie trzeba jednak sięgać po gotowe kosmetyki, aby skorzystać z dobroczynnego wpływu miodu na skórę i włosy. Miód tzw. Raw, czyli inaczej „żywy„, niepasteryzowany – naturalny wprost ze słoiczka można stosować w wielu w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Nieocenionym źródłem dobroczynnych składników odżywczych są takie odmiany miodu jak lawendowy czy migdałowy, ale zacząć możemy z każdą właściwie odmianą.
W cyklu miód w kosmetykach, przybliżymy tajniki zastosowania miodu w kosmetykach, będzie też kilka przepisów na domowe mikstury. Ale od początku. Najpierw oczyszczanie.
Oczyszczanie to podstawa.
Podstawą wszelkiej pielęgnacji jest oczyszczanie. Wybór kosmetyków do tego celu jest spory. Ogromną popularność zdobywają ostatnio ręcznie wyrabiane mydła. Mydła rzemieślnicze, naturalne, tworzone według tradycyjnych receptur, wzbogacone w takie dodatki jak szlachetne olejki, ekstrakty ziołowe czy właśnie miód. Mydło naturalne niewiele ma wspólnego z mydłami fabrycznymi. Nie wywołuje podrażnień, nie przesusza skóry i w efekcie nie doprowadza do łojotoku. Mydło takie charakteryzuje się też dużą zawartością gliceryny, która jest jednym z produktów reakcji zmydlania. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona, ponieważ to właśnie gliceryna odpowiada za zatrzymywanie wilgoci w skórze. W tanich mydłach „sklepowych” jest inaczej – usuwa się glicerynę w celu sprzedaży jako osobny produkt, co szybko uwidacznia się na skórze. Zazwyczaj już po pierwszym myciu kostką takiego mydła skóra staje się sucha i potrzebuje dodatkowego nawilżenia np. balsamem.
Właściwości mydła z dodatkiem miodu
Miód ma właściwości nawilżające. Dzięki temu, mydła miodowe są wszechstronnie pielęgnacyjne – nawilżają i natłuszczają skórę. Są wskazane szczególnie do skóry przesuszonej i atopowej, zwłaszcza te z dodatkiem wosku pszczelego, który zatrzymuje wilgoć w skórze. Miód oczyszcza z trądziku, zawarta w nim Inhibina działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie . Z tego powodu mydła z dodatkiem miodu polecane są osobom o skórze ze skłonnością do wyprysków. Będą doskonałe w leczeniu blizn i ran. Najlepsze w tym celu będą te z dodatkiem oleju lnianego i miodu. Niezastąpione latem do ukojenia skóry po ekspozycji na słońce, ale także zimą – regenerująco i ochronnie będą mydła z dodatkiem masła shea, kakaowego oraz miodu migdałowego.
Mydła naturalne można kupić w wyspecjalizowanych mydlarniach, także w internecie, albo wykonać samodzielnie na warsztatach kosmetycznych.
Autor Tekstu: Anna Lewińska
0 komentarzy
zostaw komentarz