Pierniki i pierniczki to kwintesencja świątecznych wypieków, a nie ma piernika bez miodu. Najlepszym do tego ciasta będzie miód gryczany. Jego smak doskonale współgra z bukietem przypraw do korzennych, które nadają mu smak i aromat. Jeśli nie przepadasz za miodem gryczanym to równie dobrze możesz wykorzystać także miód wielokwiatowy. Przepisów na piernik jest wiele. Toczą się także spory o sam proces dojrzewania piernika i tu stronnictwa są dwa: tych co za dojrzewanie uznają leżakowanie ciasta w chłodzie przez 2 do 4 tygodni przed pieczeniem, oraz tych do dopuszczają dojrzewanie już upieczonych ciastek. Łączy ich jednak wspólne przekonanie, że to najbardziej świąteczne z ciast.
Składniki:
- 1 kg mąki pszennej
- 2 szklanki cukru
- 1 szklanka miodu
- 100 g masła
- 2 jajka
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 szklanka mleka
- 2-3 łyżki przyprawy do pierników
- 500 g kwaśnego dżemu z pigwy lub porzeczki
- 2 gorzkie czekolady
- do rozpuszczenia na polewę
Wykonanie:
Do garnka wlej ½ szklanki wody, dodaj cukier, miód, przyprawy i zagotuj mieszając. Do gorącej mikstury dodaj masło i mieszaj do rozpuszczenia. Zaczekaj aż ostygnie, a następnie stopniowo wsyp mąkę, sodę, wlej mleko i dodaj całe jajka mieszając wszystko łyżką, a następnie wrabiając ręcznie. Jeśli ciasto wydaje się za rzadkie, dosyp ostrożnie trochę mąki, jeśli za suche – dodaj trochę mleka. Ostatecznie ciasto powinno być gładkie, zwarte, „gliniane” w konsystencji. Wyrobione ciasto rozwałkuj lub rozgnieć dłońmi i ułóż na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Pieczemy ok. 45 min. w 160°C. Po upieczeniu i ostudzeniu przekrój blat na pół. Jedną część posmaruj dżemem i przykryj ją drugą. Zawiń w lnianą ściereczkę i odstaw ciasto w chłodne miejsce na
co najmniej 1-2 tygodnie, żeby dojrzało. Opcjonalnie możesz ozdobić piernik polewą z rozpuszczonej czekolady i udekorować bakaliami.
0 komentarzy
zostaw komentarz