BLOG

Miód w kosmetykach – Peelingi

Miód to nie tylko środek spożywczy, ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce.  Często jest podawany jako składnik naturalnych kosmetyków: szamponów, kremów i maseczek. Takie kosmetyki można z powodzeniem zrobić w domu, z powszechnie dostępnych składników. Dziś w cyklu miód w kosmetykach przedstawiamy peelingi, które są podstawą pielęgnacji ciała.

 

Skóra człowieka odnawia się co 28 dni – naskórek złuszcza się i jest zastępowany nowym. Czasem jednak złuszczanie następuje zbyt wolno. Wtedy na naszym ciele zalega warstwa martwego naskórka, który nieestetycznie łuszczy się, utrudnia skórze prawidłowe oddychanie jak i wchłanianie składników odżywczych. Warto pomoc swojej skórze pozbyć się balastu martwych komórek, aby nabrała blasku, zdrowia i gładkości. Służą temu peelingi. Peeling usuwa martwy naskórek poprzez działanie mechaniczne oraz enzymatyczne. Działanie mechaniczne zapewnia mu niewielkie ale twarde kryształy soli lub cukru, ale równie dobrze sprawdzą się drobinki kawy. Jeśli dodamy jeszcze substancję biologicznie czynną jak miód uzyskamy dodatkowo efekt oczyszczenia enzymatycznego.

 

Domowy, odżywczy peeling możemy przygotować  na wiele sposobów, w zależności od potrzeb skóry.

Peeling na twarz dla skóry suchej i wrażliwej.

Tam gdzie cera jest wrażliwa i sucha – polecamy peeling z dodatkiem miodu wrzosowego, który zawiera najwięcej enzymów ze wszystkich miodów, co oznacza, że bez silnego tarcia rozpuści martwy naskórek.

  • 1 łyżka miodu wrzosowego
  • 1 łyżka cukru
  • kilka kropel oliwy.

Mieszamy wszystkie składniki, aż do uzyskania jednolitej masy. Powstałą pastą delikatnie masujemy twarz i spłukujemy wodą. Ten sam peeling można używać na usta – usunie suche skórki, zmiękczy je i odżywi.

Peeling na twarz dla skóry tłustej.

Przy cerze tłustej warto zrobić peeling solno-miodowy.

  • 2 łyżki miodu (np. pomarańczowego – ma właściwości ujędrniające)
  • 2 łyżki hydrolatu z kwiatów pomarańczy
  • 2-3 łyżki soli drobnoziarnistej

Mieszamy składniki do uzyskania konsystencji pasty, Soli dodajemy stopniowo. Powstałą pastą masujemy twarz i spłukujemy letnią wodą. Po takim peelingu warto nałożyć krem odpowiedni do rodzaju naszej cery.

Peeling 100% miód- do cery naczyńkowej.

Przy cerze naczyńkowej nie powinno się stosować peelingów, gdyż  może to spowodować podrażnienie delikatnej skóry. Z pomocą przyjść może miód gryczany, doskonały do tworzenia peelingów. Skrystalizowany przybiera postać drobnych grudek, które działają jak złuszczająco i masująco, jednocześnie są na tyle delikatne, że nie podrażniają.  Miód ten jest bogaty w rutynę, która wzmacnia naczyńka krwionośne, i zapobiega powstawaniu pajączków.

 

Peeling kawowo-miodowy do ciała.

Ciało wymaga intensywniejszego złuszczania niż twarz.  Przygotowując peeling do ciała warto dodać drobiny masujące nieco grubsze niż w przypadku peelingów do twarzy.

  • 3 łyżki fusów kawy
  • 3 łyżki brązowego cukru
  • 3 łyżki miodu migdałowego (intensywnie nawilżający, odbudowuje warstwę lipidową skóry)
  • 3 łyżki oliwy z oliwek lub masła migdałowego (podgrzanego i rozpuszczonego; dostępne w sklepach typu „zrób sobie krem” – wzmocni działanie miodu)
  • ewentualne kilka kropel ulubionego olejku eterycznego

Proporcje można podwajać w zależności, jakiej ilości peelingu potrzebujemy.

Wszystkie składniki mieszamy, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Peeling wykonujemy jak masaż, a później spłukujemy ciało wodą.

Taki zabieg odsłania nową, świeżą i pełną blasku skórę. Warto zastosować go np. po opalaniu.

 

Tekst opracowany przy współpracy z Anną Lewińską – zielarką.

1 komentarz
  • Ewa 09 lipca 2018 odpowiedź

    Nie pozostaje nic innego jak skorzystać z Państwa porad.Kocham miód i peelingi.
    Dziękuję :))

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *