BLOG

Każdy miód ma inne właściwości, czy je znasz?

Zacznijmy od tego, że miód miodowi nierówny. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem słoików w odcieniach bursztynu, a wśród nich wiele ciekawych odmian. Oprócz najbardziej znanych miodów jak wielokwiatowy, czy lipowy występują także te mniej znane: gryczany, spadziowy, akacjowy czy słonecznikowy.

Ponieważ Polska znajduje się w czołówce producentów miodu w Unii Europejskiej, warto poznać rodzime odmiany miodu i ich właściwości.

Miód wielokwiatowy to najpopularniejszy miód, nie tylko w Polsce. Chociaż występuje pod jedną nazwą, w rzeczywistości stanowi całą rodzinę miodów. Jego barwa i właściwości są zależne od pory zbioru i rodzaju kwiatów z jakich został pozyskany.

Miody wiosenne z reguły są jasne i delikatne. Miody środka lata, z dodatkiem lipy i facelii, będą bardziej aromatyczne i ciemniejsze, podobnie jak te z późnego lata z dodatkiem gryki i słonecznika. Mimo tych różnic, wszystkie odmiany miodu wielokwiatowego mają kilka wspólnych cech. Polecane są w chorobach alergicznych dróg oddechowych, jak astma oskrzelowa lub katar sienny. W przypadku alergii pyłkowych, spożywanie miodu wielokwiatowego wspomaga uodpornienie się na poszczególne pyłki-alergeny.

Miód pochodzący z kwiatów letnich, ze względu na silniejsze właściwości inhibinowe, znajduje przede wszystkim zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu grypy i chorób dolnych dróg oddechowych.

Co istotne, miody wielokwiatowe są głównie mieszaniną łatwo przyswajalnych cukrów prostych, które stanowią cenne źródło energii dla mięśnia sercowego w chorobach serca i naczyń. Wspomagają też wątrobę w jej funkcji detoksykacyjnej w przebiegu chorób wątroby, woreczka żółciowego i innych.

Miody wielokwiatowe są też cennym wzmocnieniem organizmu w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Pomagają zmniejszyć skutki stresu i nadmiernego napięcia nerwowego, a co za tym idzie mogą poprawiać jakość snu.

Miód gryczany wspomaga leczenie ran i układ krwionośny

Miód gryczany produkowany jest z nektaru kwiatów gryki. Ma charakterystyczne ciemnobrązowe zabarwienie i ostry, wyrazisty smak. Uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych miodów. Swoją sławę zawdzięcza bogactwu substancji lotnych, olejków eterycznych, soli mineralnych, inhibiny i rutyny. Zawiera też żelazo, magnez, fosfor, potas, mangan, bór, sód, miedź, cynk, wanad, krzem, jod, nikiel i kobalt – które są przyswajalne w blisko 100%.

Pochodząca z kwiatów i nektaru gryki rutyna wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, czyli niewielkie naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport składników odżywczych i tlenu w naszym organizmie. Rutyna sprawia, że naczynia te stają się bardziej wytrzymałe i elastyczne. Zabezpiecza je przed pękaniem, nie dopuszcza do wybroczyn i wylewów, a to z kolei zmniejsza ryzyko zmian miażdżycowych.

Miód gryczany zawiera też więcej choliny, czyli witaminy B4, niż inne miody. Z kolei ze względu na znaczną ilość fruktozy polecany jest osobom chorym na cukrzycę insulinoniezależną. Niektóre badania wskazują także na korzystny wpływ miodu gryczanego przy chorobach wzroku i słuchu, jak również przy kłopotach z pamięcią. Co ciekawe, substancje zawarte w miodzie gryczanym mogą też wspomagać proces odnowy tkanki kostnej po złamaniach, a nawet terapię przeciwnowotworową.

Miód spadziowy bogaty w naturalne antybiotyki

Miód spadziowy jest pozyskiwany ze spadzi iglastej lub liściastej. Choć ma zapach wyraźny i żywiczny, to w smaku jest słodki i łagodny. Obok miodu gryczanego, jest to najbardziej wartościowy rodzaj miodu. Co więcej, miód spadziowo-gryczany stawiany jest na pierwszym miejscu wśród wszystkich miodów przeznaczonych do celów leczniczych i odżywczych.

Miód spadziowy z drzew liściastych ma więcej związków mineralnych niż miody nektarowe. Ma działanie moczopędne i żółciopędne oraz przeciwzapalne i dezynfekujące,  polecany jest więc przy dolegliwościach układu moczowego, wątroby i dróg żółciowych. Z kolei miód spadziowy z drzew iglastych zawiera wiele biopierwiastków, dlatego zalecany jest dla osób z hiperwitaminozą, anemią oraz pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Ze względu na działanie antyseptyczne miody spadziowe są idealne w stanach zapalnych dróg oddechowych. Regulują też przemianę materii przy leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Wspomagają i regulują pracę serca, rozszerzają naczynia wieńcowe, obniżają ciśnienie, polepszają krążenie zapobiegając miażdżycy oraz chorobom nerek.

Podobnie jak miód gryczany, miód spadziowy może przyspieszać gojenie ran, oparzeń i odmrożeń. Może być też stosowany w chorobach reumatycznych i schorzeniach skóry. Polecany jest też osobom po kuracjach silnymi lekami (np. sterydowymi i przeciwnowotworowymi). Uważa się również, że miód spadziowy posiada najwięcej naturalnych antybiotyków.

Miód dobry nie tylko na przeziębienie

Na koniec warto przypomnieć, że każdy miód przyspiesza i wzmacnia działanie leków, za to zmniejsza szkodliwość używek (np.: kawy, herbaty, alkoholu, nikotyny). Miód pomaga odtruwać organizm, usuwając m.in. ołów i pierwiastki promieniotwórcze z krwi i tkanek. Warto więc sięgać po niego nie tylko zimą, gdy dopadnie nas katar, kaszel, albo gorączka.

0 komentarzy
     leave a comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *