Od czasu do czasu prezentujemy przepisy, w których miód jest składnikiem dań wytrawnych. Naszym zdaniem doskonale pasuje do dań mięsnych takich jak skrzydełka miodowe z grilla. Do drobiu szczególnie polecamy miód lipowy, jego wyraźny lekko pikantny smak doskonale, koresponduje z reszta przypraw i wydobywa smak potrawy.
Poniższy przepis powstał dzięki współpracy z blogiem Czarna Wisienka.
Składniki:
- 0,5 kg skrzydełek
Marynata:
- 3 łyżki sosu sojowego
- 2 małe ząbki czosnku lub 1 duży
- 2 łyżki miodu lipowego
- 1 łyżka papryki słodkiej
- 1/2 łyżeczki papryki wędzonej
- 1 łyżka ziół (oregano, rozmaryn, tymianek, majeranek, cząber – najlepiej miks wszystkich wymienionych)
- 1/4 łyżeczki soli
- Szczypta papryki
- ostrej 3 łyżki wody lub oleju
Przygotowanie:
Skrzydełka włóż do garnka, a następnie zalej zimną wodą. Gotuj przez ok. 15 minut. Ugotowane skrzydełka przelej zimną wodą, wystudź i osusz. Wszystkie składniki na marynatę wymieszaj w misce. Czosnek przeciśnięty przez praskę, zioła i paprykę , miód oraz olej. Miksturę wlej do skrzydełek i dobrze obtocz każde z nich. Tak przygotowane skrzydełka włóż do lodówki – wyciągnij je dopiero przed samym grillowaniem. Skrzydełka powinny pozostać w marynacie minimum kilka godzin, a najlepiej na całą noc przed grillowaniem. Skrzydełka grillujemy na rumiany, złocisty kolor.
Wskazówki od Autorki przepisu:
- Skrzydełka w marynacie najlepiej zostawić na minimum kilka godzin, a najlepiej na całą noc przez grillowaniem.
- Do skrzydełek możesz zetrzeć 1 łyżeczkę świeżego imbiru lub dosłownie szczyptę cynamonu – nabiorą one lekko azjatyckiego, orientalnego smaku.
- Skrzydełka najlepiej podawać z ostrą musztardą lub pikantnym ketchupem. Jako dodatek do skrzydełek polecam ogórki konserwowe, marynowane rzodkiewki lub klasyczną surówkę Coleslaw.
- Skrzydełka możesz upiec również w piekarniku. Ustaw go na temperaturę 200 stopni, blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej skrzydełka. Piecz do momentu, aż będą pięknie rumiane.
- Do skrzydełek możesz użyć nie tylko wersji klasycznej miodu lipowego Huzar, ale i wersji europejskiej czyli lipowego miodu Rumuńskiego.
0 komentarzy
leave a comment