BLOG

MIÓD WIELOKWIATOWY

Miód wielokwiatowy jest najbardziej popularnym miodem. Mimo, iż występuje jedną nazwą tak naprawdę stanowi całą grupę miodów.

Jak wygląda i smakuje?

Kolor i właściwości  miodu wielokwiatowego zależne są od rodzaju kwiatów, z których dany miód pochodzi oraz pory zbioru. Dwa słoiki miodu wielokwiatowego mogą się od siebie różnić kolorem, aromatem i właściwościami. Miody wiosenne z reguły są jasne i delikatne, bardziej aromatyczne i ciemniejsze są miody środka lata z dodatkiem lipy i facelii, czy miody późnego lata z dodatkiem gryki i słonecznika.

Jakie ma zastosowanie?

Miód wielokwiatowy ma barwę od jasno kremowej po ciemno herbacianą, która zależy od pory zbioru oraz rodzaju kwiatów z których pszczoły pozyskały nektar. Najjaśniejsze i najdelikatniejsze są miody wiosenne. Późniejsze miody letnie mają zdecydowanie ciemniejszy kolor, są także bardziej wyraziste w smaku. Aromat podobnie jak barwa zależy od domieszek określonego rodzaju nektaru. Zdarza się też tak, że określona nuta aromatyczna jest bardziej wyczuwalna od innych. Zazwyczaj jednak zapach miodu wielokwiatowego jest silny, a smak łagodny.

Skład i właściwości tego miodu również są zależne od pory zbioru i rodzaju nektaru, z którego pochodzi. Jak wszystkie odmiany miodu, tak i miód wielokwiatowy, jest przede wszystkim mieszaniną cukrów prostych. To na nich opiera się jego odżywcze działanie. Miody wiosenne cechuje większa zawartość fruktozy. Późniejsze miody są bogatsze w enzymy i biopierwiastki oraz związki o działaniu antybakteryjnym, chociaż aktywność antybiotyczna miodu nie jest tak wysoka jak w przypadku innych odmian. Miody wielokwiatowe polecane są w chorobach alergicznych dróg oddechowych, jak astma oskrzelowa lub katar sienny. W przypadku alergii pyłkowych, spożywanie miodu wielokwiatowego wspomaga uodpornienie się na poszczególne pyłki-alergeny. Cukry proste (glukoza i fruktoza), są łatwo przyswajalne przez organizm. Stanowią cenne źródło energii dla mięśnia sercowego w chorobach serca i naczyń. Wspomagają wątrobę w jej funkcji detoksykacyjnej w przebiegu chorób wątroby, woreczka żółciowego i innych. Ten pochodzący z kwiatów letnich, ze względu na silniejsze właściwości inhibinowe, znajduje przede wszystkim zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu grypy i chorób dolnych dróg oddechowych. Stanowi on także cenny produkt odżywczy i odnawiający w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego organizmu.

W kuchni

Miód wielokwiatowy ma szerokie zastosowanie w kuchni zarówno do słodkich jak i słonych potraw. Jest popularnym miodem, który z powodzeniem może służyć do słodzenia herbaty i kawy.

 

Informacje zawarte w tekście Opracowano na podstawie broszury „Leczenie Miodem” B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia PZP Warszawa 1998r oraz “Miodolecznictwo”  M. Czekański, S. Rusin; Wydawnictwo M, Kraków 2016. 

0 komentarzy
     leave a comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *