BLOG

MIÓD AKACJOWY

fot. K. Kosmala

Miód akacjowy powstaje z nektaru kwiatów robinii akacjowej zwanej potocznie prostu akacją.
To dość popularne drzewo w naszej strefie klimatycznej. Spotka je można wszędzie, zarówno w parkach, jak i na terenach wiejskich.

Robinie akacjowe kwitną od maja do czerwca i to właśnie wtedy pszczoły zbierają z nich nektar. Miód akacjowy jest jednym z bardziej popularnych miodów, doskonale smakuje i ma sporo właściwości odżywczych.

Jak wygląda i jak smakuje miód akacjowy?

Ma lekki, słodki smak, w którym dość mocno wyczuwalny jest aromat kwiatów akacji. Gdy jest w stanie płynnym bywa bardzo jasny, czasem wręcz przezroczysty. Natomiast gdy skrystalizuje przybiera barwę kremową. Na jego popularność wpływa zapewne fakt, że długo pozostaje w stanie płynnym. W odróżnieniu od innych miodów miód akacjowy krystalizuje bardzo powoli, ponieważ zawiera duże ilości fruktozy. To właśnie dzięki wysokiej zawartości fruktozy, miody akacjowe w odpowiednich warunkach potrafią krystalizować się nawet 12 miesięcy.

Ponieważ jest bardzo słodki, można go bez obaw podawać dzieciom, którym inne odmiany miodu nie zawsze będą smakować.

Jakie ma zastosowanie?

Miód akacjowy różni się też od innych miodów pod względem właściwości prozdrowotnych i antybakteryjnych. W porównaniu do innych miodów ma bardzo niewiele substancji antybiotycznych, dlatego nie jest polecany w przypadku profilaktyki  przeziębień. Jednak w przypadku wielu diet zaletą będzie spora zawartość fruktozy w miodzie akacjowym, dzięki której będzie doskonałym zamiennikiem cukru. Polecany jest w różnych chorobach układu pokarmowego – pozytywnie wpływa na pracę żołądka i jelit. Przyda się też w stanach przemęczenia, problemach z zasypianiem czy w sytuacjach długiego i silnego stresu. Warto sięgać po miód zamiast sztucznych suplementów, gdyż jego działanie jest łagodne, długotrwałe i nie przynosi żadnych szkód dla organizmu. Świetnie też sprawdzi się jako lek zewnętrzny w różnych chorobach skóry.

Miód akacjowy w kuchni.

Ze względu na swój słodki i łagodny smak polecany jest przede wszystkim do potraw słodkich, deserów i napojów. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do letnich lemoniad i izotoników. Ponieważ jego smak jest naprawdę łagodny i nie dominuje smaku potrawy polecamy go do słodzenia deserów i lodów.

0 komentarzy
    zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *