BLOG

MIÓD WRZOSOWY

Miód wrzosowy należy do grupy miodów rzadkich. Trudno go pozyskać, ze względu na małą ilość wrzosowisk. Nektar na miód wrzosowy pszczoły zbierają od lipca do października, czyli przez cały okres kwitnienia wrzosu. Miód wrzosowy z serii Smaki Świata pochodzi z Hiszpanii, chociaż można go tez spotkać w innych krajach europejskich włącznie z Polską.

Jak wygląda i smakuje?

Miód wrzosowy w konsystencji przypomina galaretkę. W kolorze jest jasnobrunatny z jaśniejszym lub ciemniejszym rubinowym odcieniem. Galareta robi się w nim stosunkowo szybko. Po skrystalizowaniu robi się jaśniejszy i przyjmuje barwę pomarańczową lub  rzadziej jasno brunatną. Miód ten krystalizuje w sposób drobnoziarnisty.

Przyjemnie pachnie kwiatami wrzosu, ze względu na znaczną zawartość olejków eterycznych. W smaku  wyczuwalne są nuty ostre, goryczkowe, co jednak nie oznacza, że nie jest słodki.

Jakie ma zastosowanie?

Zawiera sporo enzymów i wolnych aminokwasów oraz witaminy z grupy B. Dzięki tym ostatnim doskonale wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Ma również właściwości bakteriobójcze, dlatego warto po niego sięgać przy infekcjach

górnych dróg oddechowych. Zawiera żelazo dlatego wskazany jest dla osób z anemią. Będzie doskonałym uzupełnieniem leczenia w chorobach dróg

moczowych i prostaty u mężczyzn po 40 roku życia, przy kamicy nerkowej, biegunkach, stanach zapalnych żołądka i jelit oraz chorobach reumatycznych. Sprawdza się jako lek w chorobach oczu.

W kuchni

Ze względu na swój wyrazisty smak, doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do potraw. Wspaniale pasuje do jogurtu, do marynat do mięs czy do sosów słodko kwaśnych. Potrawy z dodatkiem tego miodu maja niepowtarzalny smak, a jednocześnie zyskują walory zdrowotne. Pasuje do herbaty, kawy i kakao, taki napój polecamy szczególnie w okresie jesienno – zimowym, ma on bowiem silne właściwości rozgrzewające, a jednocześnie zadba o Waszą odporność.

 

Informacje zawarte w tekście Opracowano na podstawie broszury „Leczenie Miodem” B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia PZP Warszawa 1998r oraz „Miodolecznictwo”  M. Czekański, S. Rusin; Wydawnictwo M, Kraków 2016.

1 komentarz
  • Julka 30 maja 2018 odpowiedź

    Witam serdecznie w słodkiej krainie miodów. Nie miałam okazji spróbować miodu wrzosowego, a poznając jego właściwości dochodzę do wniosku, że warto wprowadzić go do swojego menu.

zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *