BLOG

Miód Lipowy

Pośród miodów, które goszczą na polskich stołach, miód lipowy jest jednym z bardziej znanych. Jak wynika z opinii naszych klientów, konsumenci uważają go za typowo polską odmianę miodu. Trzeba jednak wiedzieć, że lipa wbrew pozorom jest drzewem stosunkowo rzadkim w naszym kraju. W naturalnych warunkach trudno jest znaleźć dość duże pożytki tego drzewa usytuowane w czystym otoczeniu, z dala od samochodów i terenów przemysłowych. Z tego względu jest dość trudnym w pozyskaniu miodem. Pozyskiwany jest w czasie kwitnienia lipy. Najczęściej od czerwca do lipca, choć zdarza się, że czas ten nieco się przesuwa.

kwiat lipy

Jak wygląda i smakuje?

Miód lipowy w stanie płynnym ma barwę od zielonkawo-żółtej do jasno-bursztynowej. Podobnie jak w przypadku pozostałych miodów, barwa i smak miodu lipowego zależna będzie od miejsca skąd pochodzi oraz pory zbioru. Zatem miód z wczesnego zbioru będzie w kolorze jasny, podczas gdy ten pozyskiwany później ma barwę ciemniejszą. Po skrystalizowaniu zmienia zabarwienie na biało-żółte do złocistożółtego. Pod względem konsystencji i barwy miód lipowy w stanie płynnym przypomina olej. W wyniku krystalizacji przyjmuje postać drobnoziarnistą, niekiedy krupowatą. Zapach miód lipowy ma również charakterystyczny i przypomina zapach kwiatu lipy. W smaku jest lekko ostry, a bardziej wrażliwe osoby wyczują nawet lekkie szczypanie na języku.

kwiat lipyJakie ma zastosowanie?

Miód lipowy zawiera sporą cześć substancji, które występują w kwiatach lipy, a będą to: olejek eteryczny, flawonoidy, glikozyd, garbniki, saponiny. Podobnie więc jak napar z kwiatów lipy, będzie miał korzystne działanie w przypadku przeziębień oraz jesiennych spadków odporności. Substancje pochodzące z kwiatów lipy mają działanie wykrztuśne i napotne, co jest pożądane w przypadku infekcji gardła i stanach grypowych. Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych pomaga niszczyć drobnoustroje występujące na błonach śluzowych dróg oddechowych, zwłaszcza nosa i gardła. Warto jednak pamiętać, że bioaktywne właściwości miodu, podobnie jak i witamina C z cytryny, mogą ulec zniszczeniu jeśli dodamy go do bardzo gorącej wody czy herbaty. Miodem najlepiej słodzić napar przestudzony do około 40 *C. Miód lipowy polecany jest także jako środek wspomagający w chorobach serca i układu krążenia. Powinny go również włączyć do swej diety osoby narażone na nadmierny stres. Działa łagodnie moczopędnie, likwidując obrzęki oraz nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Zawarte w nim olejki eteryczne wywierają łagodne działanie rozkurczające i uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że żaden miód nie zastąpi właściwego leczenia, podobnie jak i żadna kuracja ziołowa stosowana bez konsultacji z lekarze. Traktować go należy jako środek profilaktyczny, wspomagający i odżywiający organizm lub wspierający rekonwalescencję po chorobie i w stanach wyczerpania organizmu.

Miód lipowy znajdziecie w w naszej ofercie w dwu wariantach. Pierwszym z nich jest miód z naszej podstawowej serii Miody Huzar , drugim zaś wariantem będzie Miód Lipowy Rumuński z serii Miody Europejskie,

Informacje zawarte w tekście Opracowano na podstawie broszury „Leczenie Miodem” B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia PZP Warszawa 1998r oraz “Miodolecznictwo”  M. Czekański, S. Rusin; Wydawnictwo M, Kraków 2016.

0 komentarzy
     leave a comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *